Hoppa till innehållet

Simbassäng i Brooklyn Bridge Park New York

Simbassäng i New York

Simbassängen i Brooklyn Bridge Park är en bassäng med utsikt. Om du råkar befinna dig i New York på sommaren och känner för att koppla av lite under all sightseeing, åk till Brooklyn Bridge Park för ett uppfriskande dyk i en Pop Up Pool.

Tyvärr är simbassängen i Brooklyn Bridge Park stängd.

Pop Up Pool

Som namnet avslöjar så är Pop Up Pool en tillfällig bassäng, så passa på och njut medan den är där! Det är gratis tillträde och den dyker upp varje sommar, från juni och framåt, och den ligger mellan Pier 1 och 2 i Brooklyn Bridge Park. Pop Up Pool består av en simbassäng (med utsikt över den berömda bron), en liten strand med ett begränsat antal liggstolar, picknickbord, duschar och omklädningsrum. I omklädningsrummen finns det skåp men du måste ta med ditt eget lås. Dem kan man hitta i nästan varje mataffär. Baren vid stranden heter Lizzmonande Brooklyn. Den är öppen mellan kl. 10:00-23:00. På dagtid serverar de läsk, juice och tilltugg, från kl. 18:00 serverar de även vin, ett bra urval av öl och färsk sangria.

Bassängens öppettider

Eftersom endast 60 personer får plats i bassängen så finns det ett schema som ser till att alla får en chans att bada. Det innebär dock att det ofta är köer och ”first come, first served” gäller! Vid entrén får man ett armband som ger dig tillträde under 45 minuter. Se badschemat nedan:

  • 10:00 – 10:45 (armbanden delas ut kl: 10:00)
  • 11:00 – 11:45 (armbanden delas ut kl: 10:30)
  • 12:00 – 12:45 (armbanden delas ut kl: 11:30)
  • 13:00 – 13:45 (armbanden delas ut kl: 12:30)
  • 14:00 – 14:45 (armbanden delas ut kl: 13:30)
  • 15:00 – 15:45 (armbanden delas ut kl: 14:30)
  • 16:00 – 16:45 (armbanden delas ut kl: 15:30)
  • 17:00 – 17:45 (armbanden delas ut kl: 16:30)

Vägbeskrivning

Om du kommer från Manhattan är det lättaste sättet att ta den blå tunnelbanelinjen (A C) till High St. (första hållplatsen i Brooklyn). Gå mot Brooklyn Bridge. Gå in i parken vid Pier 1 (Old Fulton Street) och gå genom den vänstra delen av parken tills du  ser Pop Up Pool.

Eric tipsar: ”Det här är ett härligt ställe att besöka. Även tillsammans med barn, eftersom bassängen är ganska grund. Även om du inte känner för att bada eller sola, är det ett bra ställe att koppla av på, köpa en drink, eller en varmkorv efter en promenad i parken. Men under sommaren är det enklaste sättet att svalka sig och ta ett dopp att bo på ett New York hotell med pool.”

Hej, jag är Eric!

Jag är en sann New York-fan med över 20 års erfarenhet av att besöka och bo i NYC. Här på min webbplats delar jag alla mina tips och värdefull information för att hjälpa dig att få ut det mesta av din resa. Jag testar personligen och testar allt på min webbplats regelbundet för att säkerställa att det jag skriver är användbart, ärligt och alltid uppdaterat.

Om du har några frågor, är osäker på något eller vill att jag ska kontrollera din resplan, skicka mig ett e-postmeddelande på [email protected]. Du kan också följa mig på Facebook eller Instagram för att få dagliga uppdateringar från New York.

Genom att fortsätta på webbsidan, accepterar du användandet av cookies och sekretesspolicy. Läs mer här.

Abonnera på mitt nyhetsbrev

Sökresultat