Museum at Eldridge Street är ett museum i en synagoga från 1887, som byggdes av judiska invandrare från Östeuropa på Lower East Side. Det är en av stadens vackraste byggnader, med glasmålningar, ljuskronor och ett välvt tak med gyllene stjärnor. Under ditt besök på museet får du lära dig hur tusentals invandrare byggde upp ett nytt liv här i USA:s livligaste stadsdel.
Köp dina biljetter till Museum at Eldridge Street här
Eldridge Street Synagogue
I slutet av 1800-talet bodde tusentals invandrare från Östeuropa på Lower East Side, varav en stor andel var judar. År 1887 byggde denna grupp sin egen synagoga här, den första stora i USA. Under de följande åren minskade gruppen gradvis och den stora salen stängdes så småningom. Efter många år av förfall har byggnaden restaurerats helt under en period på tjugo år och är nu ett museum.
Inne på Museum at Eldridge Street
Museum at Eldridge Street är officiellt ett National Historic Landmark. Träsniderierna, målningarna och ljuskronorna har alla restaurerats, så du kliver in i ett rum som ser ut precis som det gjorde förr. På översta våningen har en del av väggen medvetet lämnats orenoverad, så att du tydligt kan se hur synagogan byggdes av trä och puts.
Ingen ursprunglig ritning av den östra väggen kunde hittas. Konstnären Kiki Smith och arkitekten Deborah Gans skapade därför ett nytt fönster fyllt med gyllene stjärnor, med en davidsstjärna i mitten.

Praktisk information
- Plats: 12 Eldridge Street på Lower East Side
- Hur man tar sig dit: Ta tunnelbanelinje F till East Broadway, BD till Grand Street eller 6NQRJZ till stationen Canal Street.
Köp dina biljetter till Museum at Eldridge Street här
Biljetter till Museum at Eldridge Street ingår också i New York Pass och Explorer Pass.
Frågor som andra ställde till mig
Var den här artikeln till hjälp? Rekommendera den genom att ge mig ett betyg.