För den som söker efter det udda, det unika och det billiga är det perfekt att handla i en second hand butik. Spence-Chapin Thrift Shop är en av de bättre i staden och här kan man hitta riktiga fynd till vrakpriser.
Spence och Chapin är en utbildningsinstitution för det fina folket i N.Y. För att finansiera deras välgörande arbete säljer man helt enkelt alla de designerkläder som inte brukas av finfolket längre. Och det är ett koncept som lyckats. Tusentals dollar går varje månad från butikerna till olika ändamål.
I butiken kan man finna kläder man annars bara kunde drömma om för en billig peng. Det är den perfekta platsen för den som vill se rik ut utan att vara det, och för den som inte vill betala överpriser för kvalitet. Butiken är fylld till bredden med designerkläder och designerföremål i alla varianter.
Den enda nackdelen är att kläderna kan vara de som var som hippast för en eller två säsonger sedan, något som knappast märks om man tar med sig kläderna till Sverige. Dessutom är de flesta av plaggen klassiskt tidlösa i sig.